Malá domácí dílna
V domácnosti je občas potřeba udělat nějakou tu drobnější „řemeslnou“ práci. Samozřejmě, že při větších a náročnějších akcích je vždy vhodnější a bezpečnější (a v některých případech často nakonec i levnější) nechat práci zkušeným odborníkům. Například při havárii spojené s elektrickým proudem, vyhledáváním úniku vody z porušeného potrubí, náročnějších stavebních úpravách nebo opravách přístrojů či vozidel voláme na pomoc vždy profesionály! Proč riskovat zbytečné větší škody na majetku a úrazy! Ovšem pokud si doma, na zahradě nebo v garáži potřebujeme udělat něco menšího, na co stačíme a co nás baví, potřebujeme k tomu vhodné nářadí! Čím si domácí dílnu vybavit? V nabídce obchodů je toho v „hobby“ i “profi“ řadách tolik, že se v tom obyčejný začínající kutil může „ztrácet“. Na co se zaměřit? Co je nejdůležitější?
Na spojování
To bývá v domácnosti častá práce. Je potřeba kladivo, šroubovák (šikovný a rychlý je akušroubovák), vrtačka. A samozřejmě hřebíky, vruty, šrouby a matky (raději ve více velikostech).
Na vrtání
Na to si pořídíme kvalitní vrtačku. Dobrou volbou je taková, která je vybavena také příklepem, regulací otáček a zpětným chodem. Při práci se to jistě bude hodit! A nějaký kus betonu nebo kamene ve zdi nám ji jen tak nepřekazí. Důležitá je informace o tom, jaký má zvolená vrtačka výkon. Bude k našim účelům dost silná? To je samozřejmě potřeba zjistit i v případě dalších druhů nářadí!
Na řezání
To chce správnou pilku! Nezůstáváme jen u ruční klasiky. Na delší přímé řezy je nejlepší kotoučová (okružní) pila. Pokud potřebujeme opravdu přesné řezy a řezy do různých úhlů, vyplatí se koupit i pilu pokosovou. Musíme ovšem počítat s tím, že je zabudovaná v konstrukci zajišťující přesnost řezání. Nemůžeme ji tedy nosit všude. Na řezání otvorů pořídíme pilu přímočarou.
Na broušení
K broušení lze použít vrtačku s brusným kotoučem. Když ale předpokládáme, že tuto práci budeme provádět častěji, vybavíme se bruskou. Pásová bruska je vhodná na větší plochy, na dřevo je šetrnější bruska vibrační, na kovy se používá úhlová bruska. Pokud budeme i frézovat, vybereme vhodnou frézu. Na hrany, drážky a ornamenty jsou frézy přímé, na spoje dřeva lamelovací.
Důležité je přesně měřit!
Pořádný metr, ten nesmí chybět v žádné dílně! Výběr různých variant metrů, ale i dálkoměrů či detektorů je v obchodech pestrý a vybere si jistě každý.