Jak opravit běžky před zimou
Běžky vytáhneme z obalu a vizuálně prohlédneme. Určitě jste jej měli správně pře léto uskladněny. Sepnuté k sobě a s nějakým předmětem, které je dostatečně roztahoval. Běžky zásadně neskladujeme položené na rovné podložce a třeba i zatíženy dalšími uskladněnými věcmi. Přišly by tak o své prohnutí, které je důležité hlavně pro klasický běžecký styl. Toto prohnutí je tak značné proto, protože v místě pod patu se nanáší takzvaný stoupací vosk. Běžky mají prohnutí velké proto se při sjezdu v tomto místě skoro nedotýkají sněhové podložky.
Je možné, že na vrchní straně běžek uvidíme nějaké škrábance. Ty nám asi moc vadit nebudou. Opatrnější bychom měli být, pokud nalezneme záseky do vrchní hrany běžek. Je dobré tyto poškození zabrousit nějakým brusným papírem. Vyhneme se tak nepříjemným poraněním zmrzlých rukou, nebo roztržení rukavic při čištění běžek od sněhu.
Běžky otočíme skluznicí vzhůru a položíme je na stůl tak, že nám v této poloze zůstanou. Máme-li k dispozici svorky, nebo svěrák použijeme je a běžky pevně uchytíme. Usnadní nám to další práci.
Nyní skluznici zbavíme starých vosků. Ve sportovních potřebách se dá koupit speciální roztok, kterým vosky odstraníme. Očištěnou skluznici lehce přejedeme jemným brusným papírem. Pakliže máme skluznici poškozenou nějakými rýhami, přebrousíme a zarovnáme okolí každé rýhy.
Velké rýhy můžeme zacelit speciálními Cofixovými tyčinkami. Tyto tyčinky se dají pořídit v různých barvách, takže po zacelení skluznice nemusíme opravované místo ani rozeznat. Tyčinku zapálíme. Když se začne tavit, odkapává z ní v podstatě totožný materiál, jako je materiál, ze kterého byla skluznice vyrobena. Necháváme Cofix odkapávat do rýhy až ji celou zaplníme. Snažíme se vytvořit malý přebytek. Po zchlazení srovnáme opravenou část skluznice nožem a přebrousíme.
Stejným způsobem zacelíme všechna poškození na skluznici. Na závěr ji ještě jednou lehce přehladíme brusným papírem. Běžky máme nyní připraveny na nanesení podkladové „mázy“.