Lipové květy a jejich zpracování


Lipové květy mají spoustu zdravotních přínosů, což se ví již celá staletí. V posledních letech ale začínají být uznávány i z pohledu vědy jako významný prostředek ke zmírnění či léčení nejrůznějších chorob. Tak skvělým stromem lípa je. Lípy kupodivu nejsou ale nijak vzácné. Vlastně jsou u nás celkem běžné. Pokud si projdete vaše město, určitě najdete hned několik lipových stromů, které zde volně rostou. V rozkvětu se jedná o opravdu nádherné stromy s velmi silnou vůní lipových květů. Jsou ale jeho voňavé části i jedlé? Samozřejmě! Lipové listy jsou skvělým přídavkem do různých salátů, kde osvěží jejich chuť.

lipové květy

A lipové květy? Dá se z nich dělat spoustu věcí, ale základem je lipový čaj, který jste určitě již někdy ochutnali. Lipový čaj si můžete koupit sami, třeba lipový čaj Darka shop, anebo si ho vyrobit sami. K tomu ale potřebujete nasbírat a správně zpracovat květy lípy. Kdy sklízet lipové květy? Nejlepší období je v červnu či červenci, kdy jsou v plném květu. Záleží pak samozřejmě i na konkrétním druhu lípy. Květy sklízejte i se stonky. K sušení je dejte na stinné místo a každý den je otáčejte. Ke konci můžete na květy použít i sušičku. Nasušené květy vám vydrží asi jeden rok a měli byste je uchovávat na tmavém místě, a hlavně v suchu.

lípa

Vlhko by vám je okamžitě zničilo. Jak pak sušené květy využít? Jak už jsme zmínili, můžete si připravit lipový čaj. Dvě lžičky sušených květů vložte do šálku a zalijte horkou vodou. Nechte louhovat asi 5 minut a poté přeceďte. Dále můžete ale z lipových květů vytvářet sirup, odvar, tinkturu nebo si dopřát relaxační koupel, kdy vás vůně lipových květů jistě uklidní, a budete se cítit dokonale zrelaxováni. Lípa může působit pozitivně na vysoký krevní tlak, poskytovat úlevu od dávivého kašle nebo působit na záněty v těle. Také je významným pomocníkem při dýchacích obtížích.